Ako nám majster sveta v maratóne Dennis Kimetto chcel darovať kozy...

Autor: Peter Kuchár | 1.7.2015 o 11:55 | (upravené 2.7.2015 o 8:22) Karma článku: 7,80 | Prečítané:  943x

Jeden deň ma zastaví náš vrátnik a hovorí mi, že za ním boli dvaja atléti, ktorí chcú darovať našim deťom z ulice dve kozy. V duchu som sa zasmial...

Tento sľub som bral jedným uchom dnu a druhým von, lebo takýchto sľubov tu už bolo.

Tento krát sa však skutočne udialo, aj keď to trvalo niekoľko týždňov. Ale v Afrike čas neexistuje...

Jeden deň zastavil pred našim centrom pre deti z ulice starší ojazdený Passat a vystúpili z neho dvaja mladí muži. Vyzerali atleticky, ale aj dosť bojazlivo a placho. Po tom čo sme sa zoznámili, som ešte  netušil koho mám pred sebou. Meno Dennis Kimetto mi nič nehovorilo, aj keď by malo...!

Keď sme sa dostali k veci, potvrdili mi, že majú záujem darovať nášmu centru dva kozy. Že aj oni vyrástli v chudobe a teraz, keď dosiahli úspech sa chcú podeliť s chudobnými.

Koza je v Keni veľmi vážene zviera. Kto má väčšie stádo kôz je niekto! Koza je bežným platidlom a pečené kozie mäso vyhľadávanou pochúťkou. Ak vám chce niekto darovať kozy, ide o veľkú poctu...

Bolo tesne pred prázdninami a tak sme od kôz upustili, lebo už by sme ich nestihli spracovať. Dvaja skromní a plachí atléti sa nakoniec dohodli, že nám darujú hotovosť. Tak sa aj stalo a my sme mohli  pripraviť dobru rozlúčkovú večeru pre cca 70 deti. Bolo to radosti...!

Z nášho neskoršieho dialógu s atlétmi postupne vyšlo najavo s kým mám tú česť. Dennis Kimetto,  patrí medzi absolútnu svetovú špičku vo vytrvalostných behoch. V roku 2013 vyhral maratóny V Tokiu a Chicagu v nových traťových rekordoch. Minulý rok vyhral  maratón v Berlíne, kde zabehol nový svetový rekord (2:02:57) a ako prvý muž v dejinách sa dostal pod dve hodiny tri minúty.

https://www.youtube.com/watch?v=WI5LxRHZDG0&feature=player_detailpage#t=27

To druhé meno si už žiaľ nepamätám, ale obaja pretekali aj na Slovensku a vyhrali u nás niekoľko vytrvalostných pretekov. Spomenuli mi viacero slovenských miest, ktoré dobre poznali.

Hovorím si - Bože, aké milé prekvapenie...! Vďaka ti za týchto ľudí! Bolo to ako balzam na moju dušu. Nejednalo sa o vysokú sumu peňazí, ale o morálnu satisfakciu, že v tom nie ste sám... Keňania sú totižto presvedčení, že všetci bieli sú bohatí a na všetko majú dosť peňazí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?