Ako je to s Božou vôľou? Benedikt XVI. versus Ján Pavol II.

Autor: Peter Kuchár | 14.2.2013 o 15:50 | (upravené 29.8.2014 o 14:44) Karma článku: 12,57 | Prečítané:  2510x

Benedikt XVI. odstupuje zo svojho úradu! Správa, ktorá rýchlosťou svetla obletela celý svet. Vyhlásenie, ktoré prekvapilo všetkých, no najviac, zdá sa jeho najbližších spolupracovníkov. Šesť storočí sa niečo podobné v Cirkvi nestalo! Pápež zapĺnil všetky titulky novín. Dokonca aj v Afrike to už všetci vedia!

Čo sa to v Cirkvi deje…? Objavuje sa hneď množstvo konšpiračných teórií ako pri každej výnimočnej udalosti napriek tomu, že pápež vo svojom vyhláseni veci jasne pomenoval. To, čo je na celej veci najviac zaražajúce je fakt, že dvaja veľkí pápeži vo veľmi podobných okolnostiach svojho pontifikátu reagujú úplne odlišne.

Kým Ján Pavol II. cíti povinnosť pod krížom vytrvat a vyniesť ho až na Golgotu, Benedikt XVI. s postupným úbytkom síl a pribudajúcimi rokmi cíti povinnosť odstúpiť… Obaja sú to Svätí muži úprimne hľadajúci napĺnenie toho, čo od nich Boh žiada. Kladiem si preto otázku, ako je to teda s Božou vôľou? Obaja ju cítia veľmi odlišne…, napriek tomu, že zastávajú tú istú funkciu a nachádzajú sa vo veľmi podobnom štádiu svojho pontifikátu. Gesto Jána Pavla II. zotrvať vo funkcii sme všetci hlboko ocenili napriek tomu, že celý svet mohol v priamych prenosoch sledovať prejavy jeho chorôb a v posledných mesiacoch už aj neschopnosť prečítať svoj prejav. Dojímala nás jeho vytrvalosť a nasadenie až do konca…! Bola to lekcia veľkej pokory a odhodlania nezostúpiť z kríža, ale vyplniť vôľu Otca celú tak, ako ju poznal…

Benedikt XVI. v podobnej situácií koná úplne odlišne. Rozhodne sa uvoľniť pápežsky stolec svojmu nástupcovi a utiahnuť sa do samoty. Je to zbabelosť, alebo prejav veľkej vnútornej slobody a odvahy…? Ako píše vo svojom vyhláseni: “Po tom, ako som si opakovane spytoval svedomie pred Bohom, som dospel k rozhodnutiu, že moje schopnosti z dôvodu pokročilého veku nie sú už dostatočné na to, aby som patrične vykonával funkciu na stolci svätého Petra.”

Po týchto jeho slovách hlbokej pokory a pravdy pred sebou samím a Bohom, môžeme Svätému Otcovi vyjadriť len obdiv za toto veľmi odvážne gesto plné vnútornej slobody. Obaja títo velkí pápeži sú pre mňa synonýmom plnenia toho, čo od nich Boh žiada, aj keď konajú v tom istom úrade a v podobných okolnostiach úplne odlišne…

Dokazuje to, že Boh ma s každým svoj osobitý plán a nekoná podľa žiadnej šablóny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?