Chorá európska kultúra, alebo prečo máme psov radšej ako deti...!

Autor: Peter Kuchár | 3.3.2015 o 8:26 | (upravené 3.3.2015 o 23:28) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  3391x

Poznáme všetci veľmi dobre vývoj demografickej krivky na Slovensku a v Európe. Podstatne viac ľudí umiera, ako sa rodí! Naša Európska civilizácia je vo vážnom ohrození a postupne speje k zániku. V našich rodinách máme čoraz menej deti, zato čoraz viac psov!

Na Slovensku chováme v súčasnosti okolo 500 000 psov.

Čo nás takýto špás stojí ročne? Samozrejme treba brať do úvahy viacero faktorov. Ináč sa k psom vo všeobecnosti pristupuje na vidieku a ináč v meste. Na dedine prídeme k psovi často zadarmo, daň a očkovania nás stoja cca 30-40 eur. Pes je chovaný zväčša jedlom čo zostáva v domácnosti, nemáme s ním teda veľké výdavky a starosti.

V mestách je situácia úplne iná. Psy sú často považovaní za miláčikov a nezriedka za „plnohodnotných členov“ rodín. Nie raz sa mi stalo, že na otázku koľko členov má vaša rodina som dostal odpoveď – ja, otec, mama a pes... Takže štyria. Pes je považovaný za člena rodiny...! Výsledok našej chorej európskej „kultúry“! Nezriedka sa stáva že pes zaberá miesto ďalšiemu potenciálnemu dieťaťu v rodine. Dieťa si vo všeobecnosti vyžaduje oveľa viac pozornosti a opatery. V prípade potreby ho nemôžete odložiť do útulku. Aj preto je pohodlnejšie starať sa o psíka...

Žiaľ mnohí dnes uvažujú podobným spôsobom a uprednostnia psa pred dieťaťom.

Vrátim sa však k výdavkom na psov, ktoré sú v mestách obyčajne výrazne vyššie. Treba zaplatiť daň ktorá vo väčších mestách vychádza v priemere okolo 50 eur ročne. U veterinára necháme ročne od 100 do 300 eur. Tí, čo pravidelne kupujú svojím miláčikom konzervy a granule minú ročne 500 až 1000 eur, nezriedka aj viac... Nehovoriac o ďalších výdavkoch ako je obojok, náhubok, vankúš, kefa, šampón a pod.

V priemere, tak minieme ročne na psa na Slovensku okolo 500 eur.

Moja skúsenosť z Kene, kde sa staráme o deti z ulice mi hovorí, že priemerne ročné náklady (pri všetkej skromnosti) na jedno dieťa o ktoré sa staráme je cca 400 eur.

Ak by sme teda peniaze, ktoré minieme u nás na Slovensku na psov, použili v Keni pre hladné a zanedbané deti žijúce na uliciach, (ktorých odhad je od 250 000 do 300 000) dokázali by sme všetkým týmto deťom zabezpečiť dôstojný život a vzdelanie a tento problém úplne odstrániť!

V susednej Českej republike sa chová v domácnostiach 1,5 milióna psov. Česi minú každoročné u veterinárov dva miliardy českých korún! Ďalšie dva miliardy pre psov minú v obchodoch na stravu! V prepočte je to cca spolu 145 miliónov eur ročne len na stravu a veterinára, nehovoriac o ďalších výdavkoch...! Predpovede hovoria, že do desiatich rokoch sa výdavky na psov v Česku majú zdvojnásobiť!!

V západnej Európe sa chová viac ako 43 miliónov psov! Ak sa pohráme z číslami, dostaneme sa k miliardovým výdavkom na psov v rámci Európy!!

Na čiernom kontinente žije na uliciach od 10 do 30 miliónov deti (štatistiky sa dosť rôznia a hovorí sa skôr o odhadoch). Západná Európa by dokázali problém malých afrických bezdomovcov hravo vyriešiť...! Ak by sme spomínane výdavky na psov dostali na africky kontinent, všetky deti v Afrike by mali postarané o dôstojný život a prístup k vzdelaniu!

V zásade platí, že ročné výdavky na psa v Európe pokryjú ročné výdavky minimálne jedného dieťaťa v Afrike.

Podotýkam, že uvedené štatistiky sa tykajú len psov. Ak by sme brali do úvahy výdavky na mačky, morčatá, škrečky a ďalšie zvieratá, ktoré sa v domácnostiach bežne chovajú, dostali by sme sa k astronomickým číslam...

A na záver ešte jedna osobná skúsenosť. Francis, jeden z našich chlapcov v centre pre deti z ulice mi raz povedal: „Father, v centre kde som bol pred tým som raz videl, ako varili mäso pre psov, ale veľmi dobré mäso...! Tak to krásne voňalo! Mal som takú chuť si dať, ale to bolo len pre psov...! My sme mali stále fazuľu...“

Keď sa majú psy lepšie ako deti...!

Mnohé africké deti žijúce v uliciach veľkých metropol by radí privítali starostlivosť, aká sa dostáva psom v Európe... Žiaľ len niektorým sa aspoň takejto pozornosti dostane...!

P.S. Potenciálni záujemcovia o adopciu na diaľku v Afrike sa môžu obrátiť na o.z. SAVIO. (Pre overenie pravosti adopcie, je možný listový kontakt z dieťaťom).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?