Moslimovia sú fajn ľudia, aj keď o nich nepočujeme nič dobre...

Autor: Peter Kuchár | 21.1.2016 o 11:25 | Karma článku: 12,74 | Prečítané:  6405x

Niekedy som patril k veľmi horlivým zástancom toho, že moslimov treba držať čo najďalej od nášho „kresťanského“ Slovenska. Potom, čo som ich bližšie poznal a odžil si s nimi kus života som postupne zmenil názor...

Mojou najsilnejšou  skúsenosťou s moslimskou komunitou bol utečenecký tábor v Keni v Kakume. Žilo tam viac ako 50 000 moslimov a zhruba rovnaký počet kresťanov. Aj keď tam kresťania a moslimovia žili doslova vedľa seba, nepočul som o žiadnom napätí, nezhodách či konfliktoch.

Moslimovia navštevovali dokonca kresťanské školy a nikomu to neprekážalo. Znie to možno neuveriteľne, ale na pravidelnom rannom nástupe pred vyučovaním sa zúčastňovali dokonca kresťanských modlitieb a bez problémov to rešpektovali.

Mal som medzi nimi viacero priateľov a vôbec im neprekážalo, že som katolícky kňaz. Boli to milí a pokojamilovní ľudia.

Neskôr, keď som pracoval medzi deťmi z ulice v Nairobi nás prekvapila jedna moslimská rodina, ktorá nám do kresťanského centra nosila podporu pre deti. Tato rodina vlastnila pekáreň a cukráreň a tak nám niekedy počas ramadánu priniesli pre deti rôzne dobroty.

Hovorili: „ v Koráne sa píše, že počas ramadánu sa máme deliť s chudobnými a tak sme vám priniesli z toho čo máme...“ Títo milí ľudia neprišli len raz a tiež toho nepriniesli málo. Bola to štedrá podpora chlebov, buchiet, koláčov a aj keď nás bolo cez 70, každému sa ušlo.

Keď som sa ich pýtal, čo pre nich my môžeme urobiť, tak som dostal pre mňa šokujúcu odpoveď: “Pomodlite sa za nás...“ Moslimovia prosia o modlitby kresťanov...! Mal som pocit, že sa mi to len zdá... Bola to pre mňa veľmi silná a výpovedná odpoveď.

Ďalšou pre mňa pozitívnou skúsenosťou s moslimským náboženstvom bolo mestečko Loppiano v Taliansku. Oáza a centrum hnutia Focoláre, kde si po duchovnú skúsenosť chodia aj zástupcovia iných náboženstiev. Objavili sa tam aj štyri moslimky z Iraku, aj keď jedná z nich sa už narodila v USA a mala skončené dve americké univerzity. Chcem tým povedať, že to boli vzdelaní ľudia, ktorí si prišli po novu duchovnú skúsenosť s kresťanmi... Boli otvorení pre dialóg a úprimne zdieľali s ostatnými svoje duchovne skúsenosti.

V Loppiane to nebola zďaleka prvá moslimská  skupina.

Ak by som to mal zhrnúť na záver, tak moslimov som poznal ako prijemných, pokojamilovných ľudí, z hlbokým zmyslom pre duchovné hodnoty, ktorí rovnako ako my odsudzujú aroganciu a terorizmus.

Na Slovensku na nich nepočujeme skoro nič dobre a často sú neprávom spájaní s náboženským extrémizmom a terorizmom. Pre nich samých je toto prepojenie veľmi nepríjemné a ponižujúce. Často dodávajú, že drvivá väčšina moslimov nemá nič spoločné s extrémizmom a fanatizmom.

Toto je aj moja osobná skúsenosť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zomrel spevák skupiny Linkin Park, spáchal samovraždu

Chester Bennington sa zrejme obesil vo svojom dome.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.

KOMENTÁRE

Keď boli babičky ešte krásne

Strašne by som všetkým deťom prial vráskavé bielovlasé babičky.


Už ste čítali?