Dobrovoľníci sú celosvetový fenomén – robia svet lepším...!

Autor: Peter Kuchár | 31.8.2016 o 8:58 | (upravené 31.8.2016 o 18:28) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  712x

Poznám mnohých ľudí, ktorí vymenili pohodlie a konzum za službu a obetu. Poznám mladomanželské páry, ktoré vymenili svadobnú cestu za dobrovoľníctvo medzi chudobnými deťmi v Afrike. Ľudí tohto typu vo svete pribúda...!

Dobrovoľníci sú ľudia, ktorí sú ochotní robiť nejakú spoločenský prospešnú službu bez nároku na odmenu. Aj na Slovensku máme takýchto ľudí tisíce. Sú to všetci tí, ktorí sa bezplatne angažujú v oblastiach aktivít športových, kultúrnych, na úrovni životného prostredia,  alebo investujú svoj čas a energiu do opravy nejakého hradu, alebo organizujú bez nároku na odmenu letné aktivity a tábory pre deti. Dobrovoľníci sa tiež angažujú v starostlivosti o chorých, starých, bezdomovcov a pod. Nedá sa tu vymenovať všetky oblasti života, kde sa dobrovoľníctvo uplatňuje. Mnohí sa angažujú ako dobrovoľníci bez toho, aby si to uvedomovali a za dobrovoľníka sa pokladali.

Inú kategóriu dobrovoľníctva tvoria ľudia, ktorí odchádzajú pomáhať do zahraničia. Musia aktívne zvládnuť aspoň jeden cudzí jazyk, prácu v medzinárodnom tíme, inkulturáciu na miestne pomery a vedieť trocha aj riskovať. Môže sa jednať o nie vždy bezpečnú situáciu v danej krajine, alebo aj riziko nejakej choroby.

Uplatnenie dobrovoľníka je veľmi široké a záleží od konkrétneho projektu do ktorého sa zapojí. Na Africkom kontinente sa najviac pomáha v oblasti sociálnej (deti z ulice, matky s deťmi, sirotince a poď.),  tiež v oblasti zdravotníckej starostlivosti (zdravotné centrá, kliniky, pojazdné ambulancie atd.) a vo sfére vzdelania a výchovy (školy, internáty, vzdelávacie centrá a pod.)

V našom centre pre deti z ulice v Nairobi pracovali dobrovoľníci pri organizovaní voľno-časových aktivít, varení, praní, obšívaní, doučovaní, pri ošetrovaní rán, riešení denných konfliktov, v oblasti viery a ducha, pri osobnej formácii jednotlivcov a pod.

To čim vysielajúca organizácia zvyčajné dobrovoľníkom pomáha je kúpa letenky, ubytovanie a niekedy aj strava. Záleží od organizácie, ktorá dobrovoľníkov vysiela.

Len za rok a pol sa v našom centre vystriedali dobrovoľníci z Holandska, Anglicka, Malty, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Talianska a tiež Slovenska. Niektorí prídu len na pár týždňov, iní na pár mesiacov, ale sú aj takí, ktorí prídu pomôcť aj na rok a viac. To čo videli a zažili, už nikdy nezabudnú a hlavne musia sa nad životom a hodnotami poriadne zamyslieť a nezriedka si v nich upratať a často ich aj inak poukladať... A kôli tomu sa určíte oplatí prísť aj na krátky čas. Má to vplyv predovšetkým na nich samých. Odchádzajú iní ako tam prišli...

Zažil som aj dobrovoľníctvo v rámci Afrického kontinentu. Je mile, ak aj Afričania si dokážu vzájomne vypomáhať medzi sebou. Pamätám si, ako sme v Južnom Sudáne stretli dobrovoľníkov z Kene, čo nás veľmi prekvapilo... Keď sa ich opýtate prečo prišli do Južného Sudánu tak vám povedia že preto, lebo tam je ešte väčšia chudoba a  bieda...

Dobrovoľníci robia svojim príkladom, odvahou a veľkorysosťou svet lepším a inšpirujú k veľkodušnosti ďalších... Aj keď mnohí na konci svojho pobytu skromne skonštatujú, že dostali viac ako dali... Samozrejme sa tu nemysli na materiálnu oblasť, ale rozmer ducha, skúsenosti a ľudského potenciálu.

Niekedy však nechýba ani kompenzácia v materiálnej oblasti.

Spomínam si na jeden mladý manželský pár z Talianska, ktorý sa rozhodol vymeniť svadobnú cestu za pomoc deťom z ulice v Nairobi. Pracovali s nami zhruba tri mesiace.

Na konci pobytu nás iní dobrovoľníci z Malindy pri mory pozvali navštíviť ich misiu a oddýchnuť si. Zobrali nás k jednému podnikateľovi z Talianska, ktorý tam vlastnil pekný rezort a tiež vypomáhal chudobným. Ten, keď sa dozvedel, že sme skupina dobrovoľníkov, dal nám svoj rezort za symbolickú cenu k dispozícii, aby sme si oddýchli.

Mladomanželia z Talianska ostali dojatí, lebo za takúto svadobnú cestu by zaplatili za normálnych okolností niekoľko tisíc eur.

Niekedy prináša dobrovoľníctvo aj takéto milé prekvapenia. Samozrejme okrem mnohých iných dobier ako sú napr. nové životné skúsenosti, spoznanie nových kultúr, rozšírenie nových obzorov, zlepšenie jazykových zručnosti, otestovanie sa v náročných situáciách, potláčanie vlastného ega atď. Má to mnohoraké pozitívne dôsledky na formáciu ľudskej osoby.

Ale to najdôležitejšie je predovšetkým dobrý pocit v duši. Fakt, že som urobil niečo nezištne pre druhých napĺňa dušu dobrým pocitom a pokojom.  A okrem iného, robí tento svet o niečo lepším...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, obmedzenie potratov neprejde

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov o zákaze potratov len na žiadosť ženy.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?