Taliani nás začínajú mať dosť! Nepočúvame pápeža Františka ani prezidenta Kisku.

Autor: Peter Kuchár | 15.11.2016 o 23:22 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1818x

Taliansko je v poslednom čase veľmi skúšanou krajinou. Zasiahla ho séria zemetrasení, má vážne problémy zo stálym prílevom utečencov a tiež z nezamestnanosťou.

Len za posledný týždeň zachránili taliani v Stredozemnom mori niekoľko tisíc utečencov!

Od začiatku roka ich prekročilo hranice Talianska už viac ako 150 000. Čoraz častejšie sa tu ozývajú hlasy o spravodlivejšom prerozdelení utečencov v rámci Európy a často sa tu poukazuje aj na krajiny V4, ktoré v tejto veci neurobili takmer nič. Zato však čakajú s načiahnutou rukou pravidelné dotácie z EÚ.

„Ak staviate múry proti utečencom, nemôžete počítať s našimi peniazmi.“ Odkázal európskym krajinám Matteo Renzi a dodal: „ak tam nepôjdu utečenci, nepôjdu tam ani naše peniaze. Ak nás bude Maďarsko či Slovensko poúčať o utečencoch a nepomôžu nám, ale budú chcieť naše peniaze, potom rozpočet EÚ cez nás v žiadnom prípade neprejde.“ Porúčal sa taliansky premiér.

Po tom, čo taliani potrebujú minimálne 5 miliárd eur na rekonštrukciu oblasti zničených po sérii zemetrasení, ďalšiu minimálne miliardu ročne pre podporu utečencov a odovzdať ďalší balíček peňazí do spoločného rozpočtu EÚ, je táto reakcia talianskeho premiéra úplne pochopiteľná a logická.

Skôr by sme sa mali poriadne zamyslieť nad našimi postojmi ako národa, ktorý sa považuje za kresťanský a ktorý je hrdý na svoju pohostinnosť... Naše postoje to stale viac spochybňujú.

Ako národ sme boli vždy blízki a verní pápežovi. Zrazu ako keby už ani to neplatilo...!

Pápež František nás neúnavné burcuje k solidarite, ľudskosti, empatii, milosrdenstve a zľutovaniu voči utečencom. Zdá sa, ako keby sme ho ani nechceli počuť... Mame po ruke sto výhovoriek, len aby sme nemuseli nič urobiť, nemali starosti navyše a nemuseli si ukrojiť z nášho pohodlia...

Je zarážajúce, že mlčia aj naši „najvyšší pastieri“. Nepočuť nič, čo by nás malo usmerniť, povzbudiť a dodať nám odvahu niečo urobiť...

Zdá sa, že takto nám to všetkým vyhovuje...

Okrem pápeža Františka, nás k solidarite vyzýva aj prezident Andej Kiska, ktorý použil silné slová: „Je našou morálnou povinnosťou ako úspešnej krajiny, nielen myslieť na ľudí, ktorí utekajú pred smrťou, ale aj na solidaritu v rámci Európskej únie. Talianska hranica je aj našou hranicou. Utečenec, ktorý príde do Talianska je aj našim utečencom… “

My práve naopak pomáhame kontroverznému Orbanovi strážiť hranice...

Stále akoby nám nič nedochádzalo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zomrel spevák skupiny Linkin Park, spáchal samovraždu

Chester Bennington sa zrejme obesil vo svojom dome.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.

KOMENTÁRE

Keď boli babičky ešte krásne

Strašne by som všetkým deťom prial vráskavé bielovlasé babičky.


Už ste čítali?