Taliani nás začínajú mať dosť! Nepočúvame pápeža Františka ani prezidenta Kisku.

Autor: Peter Kuchár | 15.11.2016 o 23:22 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1899x

Taliansko je v poslednom čase veľmi skúšanou krajinou. Zasiahla ho séria zemetrasení, má vážne problémy zo stálym prílevom utečencov a tiež z nezamestnanosťou.

Len za posledný týždeň zachránili taliani v Stredozemnom mori niekoľko tisíc utečencov!

Od začiatku roka ich prekročilo hranice Talianska už viac ako 150 000. Čoraz častejšie sa tu ozývajú hlasy o spravodlivejšom prerozdelení utečencov v rámci Európy a často sa tu poukazuje aj na krajiny V4, ktoré v tejto veci neurobili takmer nič. Zato však čakajú s načiahnutou rukou pravidelné dotácie z EÚ.

„Ak staviate múry proti utečencom, nemôžete počítať s našimi peniazmi.“ Odkázal európskym krajinám Matteo Renzi a dodal: „ak tam nepôjdu utečenci, nepôjdu tam ani naše peniaze. Ak nás bude Maďarsko či Slovensko poúčať o utečencoch a nepomôžu nám, ale budú chcieť naše peniaze, potom rozpočet EÚ cez nás v žiadnom prípade neprejde.“ Porúčal sa taliansky premiér.

Po tom, čo taliani potrebujú minimálne 5 miliárd eur na rekonštrukciu oblasti zničených po sérii zemetrasení, ďalšiu minimálne miliardu ročne pre podporu utečencov a odovzdať ďalší balíček peňazí do spoločného rozpočtu EÚ, je táto reakcia talianskeho premiéra úplne pochopiteľná a logická.

Skôr by sme sa mali poriadne zamyslieť nad našimi postojmi ako národa, ktorý sa považuje za kresťanský a ktorý je hrdý na svoju pohostinnosť... Naše postoje to stale viac spochybňujú.

Ako národ sme boli vždy blízki a verní pápežovi. Zrazu ako keby už ani to neplatilo...!

Pápež František nás neúnavné burcuje k solidarite, ľudskosti, empatii, milosrdenstve a zľutovaniu voči utečencom. Zdá sa, ako keby sme ho ani nechceli počuť... Mame po ruke sto výhovoriek, len aby sme nemuseli nič urobiť, nemali starosti navyše a nemuseli si ukrojiť z nášho pohodlia...

Je zarážajúce, že mlčia aj naši „najvyšší pastieri“. Nepočuť nič, čo by nás malo usmerniť, povzbudiť a dodať nám odvahu niečo urobiť...

Zdá sa, že takto nám to všetkým vyhovuje...

Okrem pápeža Františka, nás k solidarite vyzýva aj prezident Andej Kiska, ktorý použil silné slová: „Je našou morálnou povinnosťou ako úspešnej krajiny, nielen myslieť na ľudí, ktorí utekajú pred smrťou, ale aj na solidaritu v rámci Európskej únie. Talianska hranica je aj našou hranicou. Utečenec, ktorý príde do Talianska je aj našim utečencom… “

My práve naopak pomáhame kontroverznému Orbanovi strážiť hranice...

Stále akoby nám nič nedochádzalo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, obmedzenie potratov neprejde

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov o zákaze potratov len na žiadosť ženy.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOŠICE KORZÁR

Branislava Pašku obvinili pre nákup ultrazvukov

Pri spornom tendri mal stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní.


Už ste čítali?